




КП «Швидкісний трамвай»
Криворізький швидкісний трамвай — переважно позавулична швидкісна гібридна легкорейкова транспортна система у Кривому Розі Дніпропетровської області. Має одну лінію довжиною 18,7 км, якою прокладено три маршрути: «Кільцева» — «Майдан Праці», «Кільцева» — «Зарічна» і «Зарічна» — «Кільце АМКР». Налічує 15 станцій, з яких 4 — підземні. Більша частина лінії збудована за стандартами метрополітену, але як рухомий склад використовуються трамвайні вагони, а не потяги метро. Експлуатується комунальним підприємством «Швидкісний трамвай». Працює з 26 грудня 1986 року.
Історія
Проект будівництва було розроблено в 1972 році харківським інститутом «УкркомунНДІпроект», Міністерством житлово-комунального господарства УРСР і «Харківметропроектом» Міністерства будівництва УРСР. За радянськими стандартами, спорудження метрополітену передбачалося лише в містах-мільйонниках, а населення Кривого Рогу у 1970-х роках, коли проектувалася система, становило 700 тисяч мешканців. З іншого боку, популярною є версія про те, що в районному центрі не могли дозволити будівництво повноцінного метро, поки в обласному центрі — Дніпропетровську — такого виду транспорту не було. Тому спроектували легкорейкову систему, яка відповідає стандартам метрополітену, але використовує трамвайний рухомий склад.
Перший рейс (1986)
Будівництво почалося в 1974 році. Відкриття першої черги зі станціями «Майдан Праці», «Жовтнева», «Майдан Артема» і тимчасовою зупинкою поблизу сучасної станції«Дзержинська» відбулося 26 грудня 1986 року. Лінію обслуговували 7 потягів. Друга черга була відкрита із запізненням через часті затоплення ґрунтовими водами і фінансовою кризою кінця1980-их. 13 лютого 1988 року відкрили станцію «Будинок Рад» з човниковим рухом до неї від «Дзержинської».
2 травня 1989 року друга черга запрацювала повністю після відкриття станцій «Дзержинська», «Проспект Металургів» та «Кільцева». Незабаром були демонтовані споруди старої станції «Дзержинська». Будівництво третьої черги велося вже, в основному, за часів незалежності України, починаючи з 1992 року. Незважаючи на складне економічне становище, станції цієї ділянки теж будувалися за стандартами метрополітену. 26 жовтня 1999 року відбулося відкриття лише двох станцій з п'яти, запланованих в третій черзі: «Індустріальна» і «Зарічна». Його очолив Президент України Леонід Кучма. Після введення в експлуатацію нової ділянки станція «Майдан Праці» виявилася розташованою осторонь від головної лінії (хоча й у безпосередній близькості від неї). У зв'язку із цим було введено поділ маршрутів на № 1 («Кільцева» — «Майдан Праці») і № 2 («Кільцева» — «Зарічна»). 19 червня 2000 року відкрили станцію «Електрозаводська», 19 травня 2001року — «Міська лікарня».
2003 року було впроваджено новий логотип: червоні літери «ШТ» (скорочено від «швидкісний трамвай») на білому тлі замінили на зелену «М» (скорочено від «метрополітен»).
Рішенням міської ради від 28 лютого 2007 року станції Жовтнева було присвоєно нову назву — «Станція імені Гутовського» на честь Григорія Гутовського — останнього радянського мера Кривого Рогу, в часи якого в місті було збудовано і відкрито метрополітен.
У 2012 році розпочалася інтеграція швидкісного трамвая до трамвайної мережі міста. 7 травня було закрито рух трамваїв на ділянці від «Проспекту Металургів» до «Кільцевої» та запроваджено човниковий рух між «Проспектом Металургів» і «Дзержинською». 25.05.2012 напередодні дня міста відбулося урочисте відкриття «нової» трамвайної лінії. В районі колишньої станції «Кільцева» (яку було необмірковано закрито, а колію — розібрано) на місці гейта була споруджена лінія, що дозволяє здійснювати виїзд швидкісного трамвая на лінію міського трамвая і у зворотному напрямку. Швидкісний трамвай пішов по лінії міського трамвая до зупинки «Кільце АМКР» і тим самим у маршруті ШТ з'явилось 4 «нові» зупинки. Така перебудова мала як прихильників так і незадоволених серед криворіжців. Перші задоволені можливістю дістатися прохідної комбінату без пересадок; другі — закидають недоцільність витрачання великої суми коштів (близько 4 млн грн. ~ 250 тис. дол. США) на таку незначну модернізацію, а також дорікають уповільненням руху швидкісних трамваїв, та можливістю їх скорішого зношення та псування. Вже у день урочистого відкриття «нової» лінії із рухомим складом швидкісного трамвая на лінії міського трамвая сталося кілька поломок і ускладнень руху, що стало підтвердженням здогадок і
попереджень песимістів.У серпні 2012 було відновлено роботу
станції «Кільцева». Було введено новий маршрут № 3
(ст. «Зарічна» — зуп. «Кільце КМК»), маршрути № 1 та № 2
почали курсувати за своїми старими напрямками. Змінився поря-
док посадки пасажирів на станції — тепер посадка і висадка па-
сажирів здійснюється одночасно на одній платформі, що викли-
кає деякі незручності. Крім того, здійснити посадку на
ст. «Кільцева» можнатільки на маршрути № 1 та № 2, а на марш-
рут № 3 здійснити посадку неможливо — він проходить повз
станції.


