top of page

Тунелі глибокого закладення

Для спостереження за вертикальними деформаціями тунелів глибокого закладення застосовувалося високоточне нівелювання за методикою II класу. Тунель №2 споруджений закритим способом через портали і шахту. Обробка тунелю металева та залізобетонна, кільця – тюбінгові і блокові. Тунель складається з двох секцій, паралельних на ділянці ст. Кільцева – станція «Будинок Рад» і різнорівневих, що перетинаються між собою на ділянці станція «Будинок Рад» – станція «Дзержинська». На цій ділянці при будівництві застосовувалося заморожування ґрунту, обумовлене різким підвищенням рівня ґрунтових вод.

 

Для спостереження за опадами тунелів використовуються шляхові репери, закріплені при будівництві. Вихідні репери (ґрунтові та стінні) закладені в районах порталів поза зоною можливих деформацій від вібрацій.

 

Нівелювання виконувалося по шляхових і спеціально закладеним осадовим реперам, за якими виконувалися спостереження в минулих циклах (роках). На жаль, частина реперів, за якими велося спостереження в минулих циклах, була знищена, тому спостереження  2001 виконувалися за існуючими шляховими реперами. Спостереження за методикою II класу виконувалися з використанням нівеліра Ni 007, до його комплекту входять інварні рейки з ціною поділки 0,5мм і круглим рівнем.

 

Аналіз результатів багаторічних спостережень за осіданням реперів показує, що в цілому відбувається їх підняття і в лівому і в правому тунелях. Причому, підняття в тунелях, на однакових пікетажах, близькі за величиною. Найбільше сумарне підняття спостерігається поблизу і на станції «Проспект Металургів» і на південному порталі. У 2002 році зафіксовано осідання реперів у всіх тунелях в порівнянні з 2001 роком. Ймовірно, це викликано сезонними коливаннями температури і водного режиму. Аналіз графіків нахилів дозволяють виявити ділянки з найбільшими деформаціями.

 

Крім цього, слід зазначити, що, в цілому, розподіл і величини деформації в правому тунелі «виглядають більш краще», ніж у лівому.

 

На жаль, до теперішнього часу у вітчизняній практиці немає критерію допустимих та граничних вертикальних деформацій для тунелів.

Схема розположення пунктів полігонометрії, марок, реперів і схеми нівелірних ходів в тунелях швидкісного трамваю

bottom of page