top of page

Дамба в районі хвостосховища ш. "Гігант"

Спостереження за деформаціями насипу швидкісного трамваю прилеглого до дамби хвостосховища шахти Гігант ведуться з березня 2002 року. Початок цієї роботи пов'язаний з тим, що на насипу були виявлені деформації земної поверхні. Ці деформації знаходилися поблизу шляхів швидкісного трамваю із зовнішнього боку бетонної огорожі і виникли, як було встановлено, в результаті пориву водоводу, розташованого на відкосах дамби хвостосховища.

 

Для спостереження за можливими деформаціями верхньої будови колії в ПК-59 – ПК-69 була закладена спостережна станція. З 2009 року спостережна станція складається з 29 ґрунтових реперів, закладених з правого боку по ходу пікетажу між з/б огорожею і рельсовим шляхом. Ґрунтові репера виготовлені з металевого прута круглого перетину 025 мм і довжиною 1,7м з загостреним кінцем. Спостереження виконувалися за допомогою геометричного нівелювання за програмою II класу, з використанням цифрового нівеліра Dini 12 і триметрових рейок з BAR кодом. Вихідним пунктом був прийнятий ґрунтовий репер Мудрьона, розположений поблизу станції Дзержинська.

 

За даними спостереження за 2013 рік можна зробити висновок, що максимальне осідання спостерігається біля Rp21  -3,2мм, а максимальне підняття біля Rp28  +8,9мм.

 

План поверхні з розположенням деформаційних реперів в районі хвостосховища             шахти "Гігант" 

З 2002 по 2008 рік щорічно виконувалося по дві серії спостережень – навесні і восени. За результатами вимірювань було встановлено, що в районі зсуву 2002 навесні відбувається незначне підняття ґрунту, а восени збільшуються осідання. На решті частини насипу вертикальні деформації практично були відсутні. У травні 2008 були виконані заходи по зміцненню насипу.

 

У квітні 2009 року виконана вісімнадцята серія спостережень. Для більш точного визначення контуру зсуву додатково був закладений ще один репер – Rp29. 

 

За результатами вимірювань 2013 року можна зробити наступні висновки:

1. Після зміцнення укосу насипу в районі зсуву 2002 вертикальні деформації зменшилися і зрівнялися з деформаціями всієї споруди. Максимальні деформації (підняття) зафіксовані в районі Rp28 і склали +8,9мм.

3. Надалі, для визначення динаміки деформацій необхідно виконувати маркшейдерсько-геодезичні спостереження не рідше одного разу на рік.

bottom of page