top of page

Деформації зрушення 

  Інструментальні спостереження за деформацією укосів кар'єрів проводять з метою встановлення кількісних показників розвитку деформацій окремих ділянок бортів з плином часу в залежності від геологічних умов і розвитку гірничих робіт. Найбільш повні дані про характер деформацій укосин отримують шляхом спостереження за зсувом реперів, закладенням профільних ліній, які розташовуються в напрямку найбільшого нахилу борту, тобто навхрест його простягання. На зсувах або схилах, схильних до сповзання великих площ конструкція наглядових станцій може мати інший вигляд, більш зручний для даних умов, ніж профільні лінії.

  Профільні лінії закладаються на ділянках, де є фактори, що сприяють зменшенню стійкості бортів (крутий кут нахилу борта або велика глибина кар'єру, наявність тектонічних порушення, слабких контактів і верств пластичних глин в підставі бортів, несприятливі гідрогеологічні умови; наявність на бортах високих зовнішніх відвалів і т. п.).

 Довжина наглядових профільних ліній встановлюється з таким розрахунком, щоб при максимальній глибині кар'єра частина реперів залишалася в недеформованій зоні. При закладці профільної лінії для короткочасних спостережень за діючими зсувами довжину опорної частини лінії приймають рівну від 50 до 150 м в залежності від умов місцевості і глибини кар'єра. Довжина робочої частини лінії залежить від протяжності зсуву по лінії найбільшого нахилу борту і може досягати 300 м і більше.

Інструментальні спостереження за деформацією укосів кар'єру проводились з метою ˗ систематичний контроль стану стійкості бортів кар'єру, низової і верхової відсічних гребель р. Інгулець, Лівобережного та Правобережного відвалів, контроль стану підйомних комплексів: визначення регламентованих параметрів геометричних елементів підйомних установок та технічного стану рейкових направляючих фунікулера похилих стволів (рудний і скельний тракти УДТК) ПАТ «ПівдГЗК».

Стан північно-західного борту кар'єру, західного борту Лівобережного відвалу та Правобережного автовідвалу характеризується як задовільний, стійкість відсічних гребель річки Інгулець для сформованих інженерно-геологічних і гідрогеологічних умов в даний час забезпечується. Таким чином, їх стійкість характеризується позитивно.

Так як швидкість зсуву реперів по всіх об'єктах не перевищує 1мм / добу, то і надалі спостереження слід проводити 1 раз на рік спеціалізованою організацією, яка внаслідок буде виконувати аналіз цих результатів і розробляти рекомендації по заходах, що знижують негативний вплив зсувів і обвалень на навколишнє середовище.

 

 

bottom of page