top of page

Західний борт Лівобережного відвалу

Лівобережний відвал формується з скельних порід за проектом інститута «Укргіпроруда» до позначки +160 м, що відповідає його висоті на граничному контурі відсипання.

В даний час західний борт формується висотою 110 м на слабкій основі в зоні впливу водного об'єкта регіонального значення річки Інгулець, тому за його стійкістю велися і ведуться систематичні інструментальні і візуальні спостереження по станції спостереження «Лівобережна», раніше складалась з 4 профільних ліній. 

У 2010 році інструментальні спостереження велися за трьома профільними лініями (XV, XVI і XVII), закладеними у 2006 році перпендикулярно фронту розвитку відвальних робіт в районі північної частини колишнього с. Новопетрівка. Були виконані роботи з вимірювання відстаней між суміжними реперами і визначенню їх висотного положення на кожній профільній лінії. Спостереження виконувалися електронним тахеометром ТОРСОN серії GРТ - 7001, забезпечуючим вимір горизонтальних і вертикальних кутів з точністю mβ= ± 1". Також був знятий контур основи відвалу на 15.07.2010.

Останнім часом велика частина реперів знищена через відновлення робіт з відсипання відвала. Для збереження станції спостереження і для подальших спостережень за станом даного об'єкта потрібно продовжити профільні лінії XVI і XVII на 7 реперів, а XV закласти знову з 11 реперів з інтервалом 30 м згідно запропонованого проекту. Для цього потрібно по створах розчистити поверхню, куди і закласти репера.

«Нівелювальна» профільна лінія Лівобережного відвалу розташована уздовж основи відвалу в осях 30,5-40 і в даний час складається з 25 робочих реперів. У 2010 році виконана одна серія спостережень - визначено планове і висотне положення реперів. Вимірювання похилих відстаней, вертикальних і горизонтальних кутів виконувалося електронним тахеометром ТОРСОN серії GРТ – 7001.

В південній частині відвалу, де основа представлена породами слабкої та середньої міцності, вертикальне зміщення становить (1 ˗ 7) мм (335 діб). У північній частині основи відвалу, де на поверхню вийшли скельні породи, вертикальне зміщення становить (0 - 3) мм. По всій профільній  лінії уздовж основи західного борту відвалу максимальна добова швидкість вертикального зміщення реперів становить 0,02 мм / добу (335 діб). Отримані результати добових швидкостей вертикального зміщення реперів характеризують стабільність процесів в основі відвалу.

При візуальному обстеженні основи борту відвалу ніяких видимих розвиваючихся деформаційних процесів не виявлено.

Таким чином, стійкість західного борту Лівобережного відвалу в цілому оцінюється задовільно.

Схема станції спостереження «Лівобережна»

Проект поповнення станції спостереження Лівобережних відвалів

bottom of page