top of page

Кар'єри

Кар'є́р — (рос. карьер, англ. quarry, pit, open-pit mine, opencast, opencut, strip mine; нім. Steinbruch m, Tagebau m, Grube f, Tagebaubetrieb m)

 

  • сукупність відкритих гірничих виробок, призначених для розробки родовища корисних копалин;

  • гірниче підприємство з видобутку корисних копалин відкритим способом.

 

Сукупність робіт (гірничо-капітальних, транспортних, монтажних та інших), що включають супутнє видобування корисної копалини і проводяться з метою утворення мінімально можливого фронту гірничих робіт, нормативних розкритих запасів, робочих площадок на уступах, передбачених проектом транспортних комунікацій тощо.

Елементи кар'єру (рос. карьера элементы, англ. open-pit elements, нім.Tagebauelemente n pl) — просторові складові кар'єру, які вичерпно характеризують його геометрію. Основні елементи (рис.): робочий (1) і неробочий (2) борт кар'єру, підошва або дно (3), верхній і нижній контури (4) кар'єру, уступи (5,6), майданчики (7,8), кути укосу уступу γ1, γ2, границі кар'єру.

РОБОЧА ЗОНА КАР'ЄРУ — сукупність робочих (розкривних та добувних) уступів, на яких виконуються роботи по підготовці та вийманню гірських порід. Положення К.р.з. визначається на розрізі кутом нахилу робочого борту кар'єру і висотними відмітками верхнього та нижнього робочих горизонтів; у плані — протяжністю фронту робіт на робочих уступах. При розробці горизонтальних і пологих родовищ малої та середньої потужності висотне положення К.р.з. залишається незмінним; при розробці похилих і крутих родовищ, а також потужних ізометричних покладів робоча зона поступово знижується разом зі збільшенням глибини кар'єру.

ДНО КАР'ЄРУ — майданчик нижнього уступу кар'єру (що називається також підошвою кар'єру). В умовах розробки крутих і нахилених тіл корисних копалин мінімальні розміри Д.к. визначаються з урахуванням умов безпечного виймання і навантаження гірських порід з останнього уступу: по ширині — не менше 20 м, по довжині — не менше 50-100 м.

В умовах розробки морфологічно складних покладів значного простягання Д.к. може мати ступінчасту форму.

ГЛИБИНА КАР'ЄРУ — відстань по вертикалі між рівнем земної поверхні і дном кар'єру або відстань від верхнього контуру кар'єру до нижнього. Розрізняють проектну, кінцеву та граничну Г.к.

ГРАНИЧНИЙ КОНТУР КАР'ЄРУ — контур кар'єру на період його погашення, тобто припинення робіт.

bottom of page