top of page

ПАТ «Південний гірничо-збагачувальний комбінат»

   Про комбінат

  Південний гірничо-збагачувальний комбінат (ПГЗК) розташований в південній частині м.Кривого Рогу Дніпропетровської області, великого промислового центру та залізничного вузла України з населенням близько 700 тис. чоловік.

  ПГЗК перше підприємство в країнах СНД, збудоване для видобутку і збагачення залізистих магнетитових кварцитів з отриманням залізорудного концентрату та доменного агломерату. Це був час, коли перед металургами країни стояла державне завдання: за короткий термін довести щорічне виробництво до 50 млн.т. чавуну і 60 млн.т. сталі, для чого було потрібно збільшити видобуток руди в 5 разів у порівнянні з досягнутим передвоєнним 1940 роком. Це були 50-ті роки минулого століття.

  

  

   Історична довідка

 

  Комбінат був побудований в дуже стислі терміни. 30.05.1952г. було затверджено проектне завдання, а вже 27.07.1955г. була проведена перша тонна концентрату (через два місяці перша тонна агломерату), що є днем народження Південного гірничо-збагачувального комбінату.

 28 листопада 1956 гада Державною комісією був підписаний акт введення в експлуатацію першої черги ПГЗК-1 з річною продуктивністю по сирій руді 9000 тис.т., концентрату 4446 тис.т. і агломерату 2625 тис.т. До цього часу було вивезено з кар'єру 12.6 млн.мЗ розкривних порід, видобуто 4.4 млн.т. руди, вироблено 2.3 млн.т. концентрату і 2.6 млн.т. агломерату.

Починаючи з серпня до кінця 1955 на металургійні заводи України відвантажено 391.8 тис.т. товарної продукції, в тому числі:

Завод ім. Ворошилова 110.4 тис.т.

Завод ім. Дзержинського 175.9 тис.т.

Завод ім. Петровського 5.2 тис.т.

Завод Криворіжсталь 42.0 тис.т.

Завод Запоріжсталь 46.6 тис.т.

Завод ім. Кірова 11.7 тис.т.

   В результаті реконструкції та технічного переозброєння ПГЗК до 1980 року досяг виробничих потужностей з видобутку сирої руди 35.5 млн.т., виробництва залізорудного концентрату 17.2 млн.т., агломерату 8.3 млн.т., на рівні яких працював до 1990 року.

  У лютому 1966 Указом Президії Верховної Ради СРСР за успішне виконання завдань семирічного плану по збільшенню виробництва і поліпшенню якості залізорудної сировини і за досягнуті успіхи у вдосконаленні технології виробництва колектив комбінату був нагороджений орденом Трудового Червоного Прапора.

  За дострокове виконання плану 1975 року та успішне завершення 9-ї п'ятирічки колективу комбінату було присуджено перехідний Червоний Прапор ЦК КПРС, Ради Міністрів СРСР, ВЦРПС і ЦК ВЛКСМ Рада Міністрів України присвоїв комбінату звання «Імені XXV з'їзду КПРС». За роки існування комбінату 466 трудящих нагороджені орденами і медалями, дванадцяти присвоєно звання заслуженого працівника СРСР і УРСР, дев'яти присвоєно звання лауреатів Державних премій СРСР, а машиністам екскаваторів В.К. Мироненко, Н.П. Ємельянову і колишньому директору комбінату І.І. Савицькому присвоєні звання Героя Соціалістичної Праці.

Будучи флагманом гірничодобувної промисловості, ЮГОКстал своєрідною лабораторією по випробуванню передових і прогресивних видів гірничо-збагачувального обладнання, школою підготовки кадрів для нововведених в експлуатацію гірничозбагачувальних комбінатів. Тут вперше були випробувані буріння, короткоуповільнене підривання при виробництві масових вибухів, багатостадійна схема глибокого збагачення магнетитових кварцитів проведені перші промислові випробування збагачення окислених руд, відпрацьована принципово нова схема виробництва залізорудних окатишів і інші прогресивні технічні та технологічні рішення.

Одночасно з будівництвом комбінату будувався і робоче селище, який в даний час є одним з кращих селищ в місті з благоустрою та оснащенню інфраструктурою життєдіяльності. Комбінат має в своєму розпорядженні хорошою базою для оздоровлення трудящих та їх сімей. Це санаторій-профілакторій та турбаза на березі Карачунівського водосховища, цехова поліклініка з бальнеологічної лікарнею, стадіон та Палац спорту, дитячий оздоровчий табір на березі Чорного моря.

  Глибока економічна криза в Україні не обійшов стороною і наше підприємство. Порушення господарських зв'язків, обмеження в електроспоживанні, взаємні неплатежі призвели до скорочення виробництва в 1996р. в порівнянні з 1990р. на 70%, втрати власних оборотних коштів та джерел їх поповнення.

  Головне, що вдалося зберегти за цей період це високопрофесійний трудовий колектив, завдяки якому нам вдалося в 1997 році призупинити спад виробництва і збільшити випуск продукції в 2004 році порівняно з 1996 роком по концентрату на 50.7%, по агломерату на 52.4%.

За п'ятдесятирічний період комбінатом вироблено 619 млн. тонн концентрату, 333 млн. тонн агломерату, видобуто залізистих кварцитів 1291 млн. тонн, вивезено розкривних порід 446 млн. м3.

bottom of page